If p(x)=a x^4+b x^3+c x^2+d x+e.....has roots
at x=1,2,3,4......p(0)=48...then p(5)=?????
Sol>P(x)=Q(x-1)(x-2)(x-3)(x-4)
as x=1,2,3,4 are roots of equation...
P(0)=48=Q(-1)(-2)(-3)(-4)
by solving Q=2
so, P(x)=2(x-1)(x-2)(x-3)(x-4)
put x=5
P(5)=2(5-1)(5-2)(5-3)(5-4)
P(5)=48 is the ans.
as x=1,2,3,4 are roots of equation...
P(0)=48=Q(-1)(-2)(-3)(-4)
by solving Q=2
so, P(x)=2(x-1)(x-2)(x-3)(x-4)
put x=5
P(5)=2(5-1)(5-2)(5-3)(5-4)
P(5)=48 is the ans.
truck a = 10kg/min
truck b= 131/3kg/min
truck c = 5kg/min
if work simuntaneosuly
how min it take to load 2.4tons load
Sol>clearly 2.4 tons=24oo kg
A/q,truck is loaded simulaneously,
thetrefore,in 1 mins,we can load=10+5+131/3=58.6kg
so 2400kg can be loaded in=2400/58.6= 40.95 minutes
A/q,truck is loaded simulaneously,
thetrefore,in 1 mins,we can load=10+5+131/3=58.6kg
so 2400kg can be loaded in=2400/58.6= 40.95 minutes
32. Difference between Bholu's and Molu's age is 2 years and the difference between Molu's and Kolu's age is 5 years. What is the maximum possible value of the sum of the difference in their ages, taken two at a time?
B-M=2
M-K=5
BY SOLVING WE GET
B-K=7
.............
SO MAX . POSSIBLE SUM IS (M-K)+(B-K)=5+7=12
.....
24. A 31" x 31" square metal plate needs to be fixed by a carpenter on to a wooden board. The carpenter uses nails all along the edges of the square such that there are 32 nails on each side of the square. Each nail is at the same distance from the neighbouring nails. How many nails does the carpenter use?
Sol> 124 nails.. since he will b placing nails aa over equally(32 *4=
128) but 4 nails at the corners will b common for 2 consecutive sides each.
this gives 128-4 =124
21. find the NEXT number in 0,4,5,11,....
0+4+1=5
4+5+2=11
5+11+3=19
therefore series is... 0 4 5 11 19
Silu and Meenu were walking on the road.Silu said, “I weight 51 Kgs. How much do you weight?†Meenu replied that she wouldn’t reveal her weight directly as she is overweight. But she said, “I weight 29 Kgs plus half of my weight†. How much does Meenu weight??
Sol>let meenu's age be x. therefore atq
1/2(x) + 29 = x
on solving this linear eqn in 1 variable we get x=58 kg
What is the reminder when 50! is divided by 16^15.
FOR N>=2 N! is always even.
last digit in 16^15 is 6 this is also a even no.
even/even is always have a remainder 0 or any even no only.
so go through options.
Mr.John has x children by his wife and
Mrs.Sonia has (X+1) children by her husband. They got married and have been
blessed with some children. Now , the whole family has 10childern. Assuming
that two children of the same parents do not fight, find the maximum number of
fights that can take place among children?
A.33 B.22 C.111 D.None of these
A.33 B.22 C.111 D.None of these
Sol>total children = (x+x+1)= 2x+1
now 2x+1!=10 because some new Children (more than 1)born.
thus 2x+1=7/11 but 11 is out of condition.
thus
3,3,4 are children of two different family.
however 2 children of same family cant fight.thus possibilities are:
3c1.3c1+3c1.4c1+4c1.3c1=33
Six plays, P, Q, R, S, T and U are to be held
during the week i.e. from Sunday to Saturday. In one day, only one play can be
shown, and the order of the plays is subject to the following:
A two day gap should exist between the showing of plays T and S.
The showing of U should be followed immediately by the showing of R.
P cannot be shown on Thursday.
Q should be shown on Tuesday and should not be followed by S.
There won’t be any play on one of the days. Friday or Sunday is not that day and just before that day, S has to be shown.
19. No play is shown on:
a) Sunday b) Saturday c) Monday d) Tuesday
20. On which day will the play R be shown?
a) Friday b) Saturday c) Thursday d) Monday
21. Which play is the last one to be shown?
a) S b) R c) P d) U
22. How many plays are shown between S and U?
a) One b) Two c) Three d) None of these
A two day gap should exist between the showing of plays T and S.
The showing of U should be followed immediately by the showing of R.
P cannot be shown on Thursday.
Q should be shown on Tuesday and should not be followed by S.
There won’t be any play on one of the days. Friday or Sunday is not that day and just before that day, S has to be shown.
19. No play is shown on:
a) Sunday b) Saturday c) Monday d) Tuesday
20. On which day will the play R be shown?
a) Friday b) Saturday c) Thursday d) Monday
21. Which play is the last one to be shown?
a) S b) R c) P d) U
22. How many plays are shown between S and U?
a) One b) Two c) Three d) None of these
sun -s
mon - no play
tues- q
wed - t
thurs - r
fri - u
sat - p
now ans can b found easily and do let me know dat m i right or not
thurs - r
fri - u
sat – p
A sequence x1,x2,x3…. Is said to be in
harmonic progression if the reciprocals 1/x1,1/x2,1/x3… are
in arithmetic progression. The 5th and 7th term for harmonic progression are 30 and 50 respectively what
is difference between 6th and 4th term ?
in arithmetic progression. The 5th and 7th term for harmonic progression are 30 and 50 respectively what
is difference between 6th and 4th term ?
In HP 5th term is 1/30.
and in HP 7th term is 1/50.
so
a+4d=1/30-----(i)
a+6d=1/50-----(ii)
solve eq. (i) and (ii)..
we get
d= -1/150
a= 3/50
4th term is a+3d and 6th term a+5d...
put the value of a and d..
now 4th term is =1/25
6th term is =1/37.5
so the difference is 37.5-25=12.5
On increasing the SP of an article by Rs. 57,
a shopkeeper earns a 5% more profit. calculate the cost price
Let CP of article be x
As given, On increasing the SP of an article by Rs. 57, a shopkeeper earns a 5%
more profit
It means...
5%ofx = 57
That is, 5x/100 = 57
By solving, x=1140
So, CP= 1140
At college, 70% students studied Maths,75%
students studied English,85% studied french and 80% studied german. What
percentage at least must have studied all 4?
a)25% b)30% c)20% d)10% e)none of these
a)25% b)30% c)20% d)10% e)none of these
students not studied
the subjects 30% math, 25% english, 15% french, 20% german.
30+25+15+20=90% it is the percentage that the students not common, the common are
100-90=10
answer will be = 10%
30+25+15+20=90% it is the percentage that the students not common, the common are
100-90=10
answer will be = 10%
the sequence {An} is defined by A1=2 and
An+1=An +2n what is the value of A(100)
9902..
a2= a1+2
a3= a2+4 == a1+2+4
a4= a1+2+4+6
....
a100= a1+2+4+.. +198
= a1+ 99/2 * (2+198)
=9902
a2= a1+2
a3= a2+4 == a1+2+4
a4= a1+2+4+6
....
a100= a1+2+4+.. +198
= a1+ 99/2 * (2+198)
=9902
In a telecom assembly factory..day r 250 men n
150 women..d avg productivity of all workers is 12 per day..d avg
productivity of men is 15 units per day..what is d avg productivity of women per day?
productivity of men is 15 units per day..what is d avg productivity of women per day?
sum of men let m
and women n
so (m+n)/400 =12
m+n=400*12.....(1)
now given m/250=15 so m=250*15 ie 3750
ie n=(400*12)-3750
n= 1050
so avg productivity = 1050/150=7 ans
and women n
so (m+n)/400 =12
m+n=400*12.....(1)
now given m/250=15 so m=250*15 ie 3750
ie n=(400*12)-3750
n= 1050
so avg productivity = 1050/150=7 ans
A committee of 6 is chosen from 8 men and 5
women so as to contain at least 2 men and 3 women. How many different
committees could be formed if two of the men refuse to serve together?
possible
combinations can be either 2M+4W or 3M+3W
Total possible combinations = 8c2*5c4 + 8c3*5c3 = 700
Combinations in which both men are together = 5c4 + 6c1*5c2 = 65
Combination in which they are not together = 700-65 = 635
Total possible combinations = 8c2*5c4 + 8c3*5c3 = 700
Combinations in which both men are together = 5c4 + 6c1*5c2 = 65
Combination in which they are not together = 700-65 = 635
A man working in MNC, for going office he used
daily local trains which was routed in the morning. There was two type of
trains one was type A and other was type B . The frequency of both trains was
10 minutes if one trains (type A )start at 5:00 AM and second (Type B)start at
5:02 A.M and after that it continuously running in every 10 minutes .A Man went
to the station at random time in the morning what is the number of chance he
got type A train mostly rather than type B trains.
For getting train B,
he has got only two minutes time i.e. only if he arrives in between 5:00 AM and
5:02 AM but if he comes in between 5:02 and 5:10 i.e 8 minutes time, he will
get train A.
so chances of getting trains A and B are in ratio of 8:2 or 4:1.
so chances of getting trains A and B are in ratio of 8:2 or 4:1.
If we express 41(3/17)% as a fraction.then it
it equal to..
a) 17/7 b) 7/17
c)12/17 d) 3/17
a) 17/7 b) 7/17
c)12/17 d) 3/17
This is a mixed
fraction. dont get confused 41 whole 3/17. so mixed fraction gives 700/17 and
when u take its % just divide by 100. so 7/17
if N is a natural no and N^3 has 16 factors
then how many maximum factors can N^4 have??a)21 b)24 c)25 d)26
Sol>factors = (x+1)(y+1)
=5*5=25
Anoop managed to draw 7 circles of equal radii
with their centres on the diagonal of a square such that the two extreme
circles touch two sides of the square and each middle circle touches two
circles on either side. Find the ratio of the radius of the circles to the side
of the square.
1) [2+ 7sqrt(2)]:1
2) 1:[2+ 6sqrt(2)]
3) 1:[2+ 7sqrt(2)]
4) 1:(4+ 7sqrt(3)]
1) [2+ 7sqrt(2)]:1
2) 1:[2+ 6sqrt(2)]
3) 1:[2+ 7sqrt(2)]
4) 1:(4+ 7sqrt(3)]
Let the radius of
circle be r
let the side of square be a
then diagonal of square= a*sqrt(2)
This diagonal length = 12*r + 2r * sqrt(2)
(because the extreme circle's radius is perpendicular to side of square.)
Thus we get
12*r+2r*sqrt(2)=a*sqrt(2)
r(6*sqrt(2)+2)=a
r/a=1/(6*sqrt(2)+2)
Thus ratio: r:a = 1:(6*sqrt(2)+2)
Ans: 1:(6*sqrt(2)+2)
let the side of square be a
then diagonal of square= a*sqrt(2)
This diagonal length = 12*r + 2r * sqrt(2)
(because the extreme circle's radius is perpendicular to side of square.)
Thus we get
12*r+2r*sqrt(2)=a*sqrt(2)
r(6*sqrt(2)+2)=a
r/a=1/(6*sqrt(2)+2)
Thus ratio: r:a = 1:(6*sqrt(2)+2)
Ans: 1:(6*sqrt(2)+2)
Glenn and Jason each have a collection of
cricket balls. Glenn said that if Jason would give him 2 of his balls they
would have an equal number; but, if Glenn would give Jason 2 of his balls,
Jason would have 2 times as many balls as Glenn. How many balls does Jason
have?
ans is 14.jason have
14 and glenn has 10.
let jason has x and glenn has y.
according to first condition..
y-2=x+2
y-x=4.....(1)
second condition .
2(x-2)=y+2......(2)
solve 1st and second we will get x=10 and y=14
let jason has x and glenn has y.
according to first condition..
y-2=x+2
y-x=4.....(1)
second condition .
2(x-2)=y+2......(2)
solve 1st and second we will get x=10 and y=14
how many sero's r dere in 100!
counting number of
zeros at the end of n!
value will be
n/5 + n/5^2 + n/5^3 + n/5^4 + ..........
the integral value of this sum will be the total number of zeros.
in this question n=100
100/5 + 100/5^2 + .......
the integral value is 20+4=24.
value will be
n/5 + n/5^2 + n/5^3 + n/5^4 + ..........
the integral value of this sum will be the total number of zeros.
in this question n=100
100/5 + 100/5^2 + .......
the integral value is 20+4=24.
if a ladder is 100m long, and distance b/w
bottom of ladder and wall is 60. top side of bottom and wall is joint.
what is the maximum size of cube that place b/t them.
what is the maximum size of cube that place b/t them.
The answer is 35. it
is a simple pythagorus thm problem.let the edge of cube be x. now make a square
between a right angled triangle of base 60 hypotnuse 100 and height is
calculated to be 80. now due to square two right triangles are formed. so the
hypo of 1st tri. + hypo. of 2nd tri. should be equal to 100.
therefore (60-x)^2 +x^2 + x^2 + (80-x)^2 = 100.
therefore (60-x)^2 +x^2 + x^2 + (80-x)^2 = 100.
A man buy some bunch of banana, but of
conversing he got 2 more.
if the banana is 12 rs dorzen and after founding the 2 more banana his overall price in dorzen is less 1 rs.
if the banana is 12 rs dorzen and after founding the 2 more banana his overall price in dorzen is less 1 rs.
As its Rs 12/dozen.
So 1 banana=Rupee 1.
Suppose he puchases x bananas.
so price of x bananas= rs x
but he purchased x+2 bananas for rs x
so price per dozen= 12x/(x+2)
ATQ:
12x/(x+2) = 11
=> x=22
Suppose he puchases x bananas.
so price of x bananas= rs x
but he purchased x+2 bananas for rs x
so price per dozen= 12x/(x+2)
ATQ:
12x/(x+2) = 11
=> x=22
A man hav 5 shirt 3 tie and 3 pair of shoes,
how many type he can wear the garment.
how many type he can wear the garment.
multiply all three 5*3*3= 45
each subject is allowed atleast one period.
there are 5 subjects & 6 periods. . in how many ways we can arrange the
periods ?? the qs. has been repeated so many times here. . still m nt clear
with this.
the ans i carried out is( 6!/2!)*5
however evryone sayin its 6!*5
which one is correct ??
the ans i carried out is( 6!/2!)*5
however evryone sayin its 6!*5
which one is correct ??
there is 6 period. let we consider subjects are A B C D E
now if A is used 2 times then we have to arrange A A B C D E in 6 periods which will have 6!/2! ways
similarly for B C D E, there will be 6!/2! ways
there are 5 subjects thus total ways=(6!/2!)*5=1800
now if A is used 2 times then we have to arrange A A B C D E in 6 periods which will have 6!/2! ways
similarly for B C D E, there will be 6!/2! ways
there are 5 subjects thus total ways=(6!/2!)*5=1800
what is the unit place of 2^(3^3458) ??
Lets take the power of 3 first...
3458%4=2 (2 is remainder that is unit place of power of 3)
so unit digit of 3^3458=3^2 =9
So whole eqaution can we written as...
2^9
Now,For 2^(9) .... 9%4=1(1 is remainder that is unit place of power of 2)
so unit digit is=2^1 = 2
3458%4=2 (2 is remainder that is unit place of power of 3)
so unit digit of 3^3458=3^2 =9
So whole eqaution can we written as...
2^9
Now,For 2^(9) .... 9%4=1(1 is remainder that is unit place of power of 2)
so unit digit is=2^1 = 2
What is the last non zero digit of 96! ?
given :1*2*3*....96
first take 1st 10 digits
1*2*3*4*5*6*7*8*9*10
now ignore those which give a product of 10
thus take only 1*2*3*4*6*8*9
note that we havnt taken 2 and 5 as it gives a product of 10.similarly we ignored 10
now the product of 1 2 3 4 6 8 9 gives 8 in units place
every 10 digits set is taken and each set gives 8 digit i units place in the product of those 10 digits
now from 1 to 90 we have 8*8*....nine times
now for the above product we have 8 as units digit
Now find out the units digit for 91*92*93*94*95*96....again here we xclude 10
and we take non zero digit i.e 2
now 8*2 gives 6 in the units place
thus ans is 6
first take 1st 10 digits
1*2*3*4*5*6*7*8*9*10
now ignore those which give a product of 10
thus take only 1*2*3*4*6*8*9
note that we havnt taken 2 and 5 as it gives a product of 10.similarly we ignored 10
now the product of 1 2 3 4 6 8 9 gives 8 in units place
every 10 digits set is taken and each set gives 8 digit i units place in the product of those 10 digits
now from 1 to 90 we have 8*8*....nine times
now for the above product we have 8 as units digit
Now find out the units digit for 91*92*93*94*95*96....again here we xclude 10
and we take non zero digit i.e 2
now 8*2 gives 6 in the units place
thus ans is 6
In a 100m race , A beats B by 15m and B beats
C by 10m . If A beats C by 5 sec then find the speed of C.
A-----15 m----B--10 m-------C
[----------25 m-------------]
[--------time= 5 sec--------]
speed = D/T
=25/5
=5 m/s.
Hope this is correct.
[----------25 m-------------]
[--------time= 5 sec--------]
speed = D/T
=25/5
=5 m/s.
Hope this is correct.
Father is 5 times faster than son. Father
completes work in 40days before son.If both of them work together when will
work get complete?
sol is if son takes 5x days, father wil take x days.thus 4x
is the difference in days which is equal to 40.therefore,x=10
and 5x=50
thus the work is done together in 50/6 days
and 5x=50
thus the work is done together in 50/6 days
in how many ways a team 11 must be selected
from 5men and 11 wonmen such that team must comprise of not more than 3men
2256 WAYS
Men Women
3 8
2 9
1 10
0 11
Men Women
3 8
2 9
1 10
0 11
Q>the milk and water in vessels a and b are in ratio 4:3 and 2:3.in
what ratio the liquids in both vessels are mixed to obtain a new mixture in
vessel c contain half milk and half water ?
let the total liquid in container = x
quantity of A in container 1 = 4x/7
quantity of B in container 1 = 3x/7
quantity of A in container 2 = 2x/5
quantity of B in container 2 = 3x/5
new ratio of A and B = 1/2:1/2
let quantity container 1 mix = n
let quantity container 2 mix = m
=>now Quantity of A = 4xn/7+2xm/5 =
x(4n/7+2m/5)
=>now Quantity of B = 3xn/7 + 3xm/5 =
x(3n/7 + 3m/5)
As new quantity of A and B are equal
=> 4n/7+2m/5 = 3n/7 + 3m/5
=> n/7= m/5
=> n/m =7/5
numbers are formed by using 1,2,3,4,5(repetetion not allowed)sum of
all nos. formed by
these nos.
ans is 3999960I think this formula useful
for this type problems..
(sum of digits)*(n-1)!(11111......n
times)
here n means no. of numbers in the
problem
for example in given problem n=5;
Ram leaves to his office 30 min late as compared to other days.He
travel with speed 25% less than other days speed and finally he reach office 50
min late.what is the time taken by ram in normal days.
Ans-60 min
if a,b,c,d,e are integer in increasing
order n a+b+c+d+e=FG,FG can be written as 10F+G then what is the max. value of
G.
a)4
b)5
c)3
ans is b.) 5
if we take five numbers as...18,19,20,21,22...their sum is 100...bt FG
is two digit...so the no. are 17,18,19, 20, 21...which gives sum as 95..
95= 10*9 + 5..so max values of G is 5
how many 6 digit n0. can b formed frm digits 1 2 3 4 5 6 7 so that d
digit shouldn't repeat and the second last digit is even
a) 6480
b) 320
c) 2160
d) 720
The second last digit can be filled by only three numbers i.e 2,4and6
in 3p1 ways.Remaining 6 nos can be placed in 5 places in 6p5 ways,hence the ans
=6p5 * 3p1=2160
a girl sees mirror reflection of analog clock while going for school
at home n reaches school in 20 min .when she reaches school she finds tht she
ws 2hrs 20 min late. wat as the time when she rchd school.?
She reached school at 7:20am.
Left home at 7:00am but she saw time in
mirror reflection as 5:00am.
The school time was 5:00 am.
more questions on time work regarding profit
distribution accrdng to work done.
A committee of 6 is chosen from 8 men and 5 women so as to contain at
least 2 men and 3 women. How many different committees could be formed if two
of the men refuse to serve together?
possible combinations can be either 2M+4W
or 3M+3W
Total possible combinations = 8c2*5c4 +
8c3*5c3 = 700
Combinations in which both men are
together = 5c4 + 6c1*5c2 = 65
Combination in which they are not
together = 700-65 = 635
There are 3 buckets of 8,5 and 3 liter...out of whicg only 8 liter
bucket is fullyfill.... u have to exact 4-4 lit liquid in 8 and 5 liter bucket
by using only these buckets in minimum no of steps ?the correct answer is seven
steps
explain:-
8(lit bucket) 5(lit bucket) 3(lit bucket)
initialy-8 0 0
1) 3 5 0
2) 3 2 3
3) 6 2 0
4) 6 0 2
5) 1 5 2
6) 1 4 3
7) 4 4 0
If a number 272758 and 273437 is divided by N then they give remainder
as 13 and 17 respectively. find the sum of digits of number N.
since 13 n 17 are remainders
thus subtracting gives 272758-13=272745 n
273437-17=273420
then GCF of 272745,273420 gives 45
ANS:4+5=9 (easy to find gcf,N may be less
than 45 also,GO ACCORDING TO THE OPTIONS)
Q>Rank of the word GOOGLE in the dictionary of words formed by
letters of the word GOOGLE taking all letters at a time?
Given word = GOOGLE
Arrange in Alphabetical order:-
=> EGGLOO
We will follow the sequence of given word
characters…like
First take G then…O…then….O……G..…L…..E…
So, For G:
Coefficient is 1 bcz number of characters
before G in ‘EGGLOO’ is only 1 (that is E) and,
And remaining letters can be arranged in
5!/(2!*2!) ways
For O:
Coefficient is 3 bcz number of characters
before O in EGGLOO is 4 but we will not count the above already traversed
character (ie E) so Coeffiecint of O =3 and,
And remaining letters can be arranged in
4!/2! ways
Now we can calculate so on.... for
remaining characters also....
So,
G => 1*5!/(2!*2!) = 30
O => 3*4!/(2!) = 36
O => 3*3! = 18
G => 1*2! = 2
L => 1*1! = 1
E => 0*0! = 0
So total words before GOOGLE are:-
30+36+18+2+1 = 87
Hence, GOOGLE IS 88th Word.That is, Rank
= 88
Q>A merchant buys 20 kg wheat at Rs.30/kg and 40 kg wheat at
Rs.25/kg and mixed them. He sold one-third of mixture at Rs.26, what should be
the cost/kg of the remaining mixture, so as to make a profit of 25% on the
whole?
Total investment CP= 20*30 + 40*25= 1600
Total Mixture= 20+40=60
Sold 1/3 of 60= 20kg at Rs26/kg
Remaining mixture= 60-20=40
Earned 20*26= Rs520
To get a profit of 25% on whole total SP=
1.25*1600= 2000
remaining amount= 2000-520=1480
Hence, cost/kg of remaining mixture
1480/40=37
i think it shld be 37rs/kg
Q>1-2+3-4+5......-98+99 =?
sol>ans is 50.
as 1-2+3-4+5-6+7-....-98+99
can be written as
=(1+3+5+7+....+99)-(2+4+6+8+...98)
=(1+3+5+7+....+99)-2*(1+2+3+..+49)
=(1+3+5+7+....+99)-2*49*50/2
(1+3+5+7+....+99)-2450
=2500-2450 (as it is in AP as 1 1st term
99 last term)
50 ans
Q>Prime
factorisaton of int N is A*A*B*C. a,b,c all are distinct prime integers.
how many factors does N have ??
sol>A^p*B^q*C^r=(p+1)*(q+1)*(r+1)
hence the ans is 12
Three friends Mohit,Manohar and Prashant decided to share a lot of
bananas. Each of them had half of the total plus half a banana in order. After
each of them took their share twice, no bananas were left.
1.How many bananas were there?
2.How many bananas did Mohit get?
3.How many bananas did Manohar get?
(2^n)-1 is the formula
here n is roatation
according to question its twice means
2*3=6
(2^6)-1=63
If the sum of n terms of two series of A.P are in the ratio 5n+4:9n+6
.find the ratio of their 13th terms
Ratio of sum of n terms 2 A.P = 5n+4 :
9n+6
So, Ratio Sum of 13 terms = 5*13+4 :
9*13+4 (put n=13)= 69 : 123
Now, Ratio Sum of 12 terms = 5*12+4 :
9*12+4 (put n=12)= 64 : 114
So to claculate 13th term we will simple
subtract sum of first 12 terms from sum of first 13 terms i.e, Sum(13) -
Sum(12) = = 69 : 123 - 64 : 114
(The important thing is tht we will not
subtract it by taking LCM as these are ratios, We will subtract Numerator to
Numerator & Denomenator to Denomenator) so, Ratio of 13th term of 2 APs
will be = 5 : 9
A grand father has 3 grand children. Age difference of two children
among them is 3. Eldest child age is 3 times the youngest child’s age and the
eldest child age is two year more than the sum of age of other two children.
What is the age of the eldest child?
take ages x,y,z;
y-x=z-y=3;=>y=x+3;
z=3x;=>z=x+y+2 =>z=2x+5;
.ie 3x=2x+5=>x=5 then z=15
A boy buys 18 sharpeners (brown or white)
for Rs. 100. For every white sharpener, he pays one rupee more than the brown
sharpener. What is the cost of white sharpener & how much did he buy?
If he bought x white sharpeners @ Rs
(y+1) and (18-x) brown sharpeneres @ Rs y per sharpener, then
x*(y+1)+x*(18-x)=100
x= 100-18y
Only integral value of x less than 18
will be 10.
then x=10, y=5 so he bought 10 white
sharpeners @ Rs 6 per sharpeners and 8 brown sharpeners @ Rs 5 per sharpener.
when m+n is divided by 12 the reminder is 8 and m-n is divided by 12
the reminder is 6.what is the reminder when mn is divided by 6??
Remainder is always 1
This answer can be proved with multiple
values... 2 of them are :-
1. m=7 n=1
2. m=19 n=1
For m=7,n=1
m+n = 8 divide by 12 gives remainder 8
m-n = 6 divide by 12 gives remainder 6
so, m*n = 7 divide by 6 gives remainder 1
For m=19,n=1
m+n = 20 divide by 12 gives remainder 8
m-n = 18 divide by 12 gives remainder 6
so, m*n = 19 divide by 6 gives remainder
1
If p(x)=a x^4+b x^3+c x^2+d x+e.....has roots at
x=1,2,3,4......p(0)=48...then p(5)=?????
P(x)=Q(x-1)(x-2)(x-3)(x-4)
as x=1,2,3,4 are roots of equation...
P(0)=48=Q(-1)(-2)(-3)(-4)
by solving Q=2
so, P(x)=2(x-1)(x-2)(x-3)(x-4)
put x=5
A man asks 5 people to make a guess about the amount of money in his
pocket which is less than 50.
A guess that the amt is a multiple of
10..
B guess that the amt is a multiple of
12..
C guess that the amt is a multiple of
15..
D guess that the amt is a multiple of
18...
E guess that the amt is a multiple of 30
Which of the following guesses are
correct?
a.AE
b. AB
c. BC
d. DE
P(5)=2(5-1)(5-2)(5-3)(5-4)
P(5)=48 is the ans.
AE:30 is multiple of both 10 and 30 which
is less than 50. ... possible answer.
AB: there is no multiple of 10 and 12
less than 50. ..... not possible answer.
BC: Same logic as that of AB. ..... not
possible answer.
DE: Same logic as that of AB. ..... not
possible answer.
Hence answer is AE.
Addition of 641+852+913=2456 is incorrect. Whats the largest digit
that can be changed to make the decision corret?
4 in 641 must be replaced with 9.
so 4 is the ans.
1)
If X^Y denotes X raised to the power of Y, find out last two
digits of (2957^3661)+(3081^3643)
Options
o 42
o 38
o 98
o 22
sol. 98 is the ans
7^1 is 7
and
5*1=5
so last to digit of (2957^3661) is 57
if a sum of 9 is lent to be paid back in
10 equal monthly installments of rs1 each the rate of interest is?
A three digit number was divided successively in order by 4, 5 and 6
leaving out the remainders. The remainders were respectively 2, 3 and 4. How
many such three digit
numbers are possible? ans 7
3
5
7
9
Raju can do a piece of work in 10 days..vicky 12days,tinku 15
days..day all start the work together,but raju leaves aftr 2 days,vicky leaves
3 days before the work is completed..how many days work is completed?
7,5,9,6
raju+vicky+tinku one day work =
(1/10)+(1/12)+(1/15)= 1/4
now for 2 days together work done=
2*(1/4)= 1/2
......now work done by tinku in last 3
days alone=(3/15)=(1/5)
remaining work= 1-(1/2 + 1/5)= 3/10
....now vicky+tinku one day
work=(1/12)+(1/15)=9/60
therefore 3/10 work will be done by both
of them in= (60/9)*(3/10)= 2 days
now answer= 2days(as got from above; it
is days required to do rem. work)+ 3days(when vicky leaves)+2days(raju
leaves)=7 days ans.
In how many rearrangements of word AMAZED is the letter 'E' positioned
in between the 2 'A's(not necessarily flanked)?
1)24
2)72
3)120
4)240
sorry its not necessary to be flanked
(AEA)MZD=4!=24
(AEMA)ZD=3!*2!=12
(AEMDA)Z=2!*3!=12
(AEMDZA)=4!=24
72 ANS
How many keystrokes are needed to type
numbers from 1 to 1000?
1 to 9.............9 = 9
10 to 99...........90*2 = 180
100 to 999.........900*3=2700
1000...............4 = 4
+
------------------------------
2893
Girish tore away one of the pages from Vaidhy’s book. Later Girish
figured that the average of the remaining pages of the book is 67 10/19. Find
the page numbers that Girish had torn away assuming that the pages are starting
from 1.
1 2 2 3 3 3 4 4 4 4 1 1 2 2 2 2 3 3 3 3 3
3 4 4 4 4 4 4 4 4 ..................what is the 2852 term?
same for
1^3 is 1
8*3=24 unit digit of 24 is 4
last 2 digit of(3081^3643) is 41
41+57=98....
A clock showed 5 min past 3'0 clock on Sunday evening when the correct
time was 3'0 clock it looses uniformly and was observed to be 10 min slow on
the subsequent Tuesday at 9pm . when did the clock show the correct time
A clock showed 5 min past 3'0 clock on
Sunday evening when the correct time was 3'0 clock it looses uniformly and was
observed to be 10 min slow on the subsequent Tuesday at 9pm .
In 54 hrs , it lost 15 mins.
so 5 mins are lost in 5*54/15 = 18 hrs
so watch showed correct time at
1500+1800-2400= 0900 hrs on Monday i.e 9AM Monday
there are 5 sweets - jamun, kulfi, peda. laddu and jilebi that i wis t
eat on 5 consecutive days, monday throufh friday, one sweet a day, based on
following self imposed constraints:
1) laddu is not eaten on monday
2) if jamun is eaten on monady , then
laddu must be eaten on friday
3) if jamun is eaten on tuesday, kulfi
should be eaten on monday
4) peda is eaten the day following the
day eating jelabi
based on the above , peda can be eaten on
any day expect??
monday bcoz the day before jalebi is
required to be taken bt its sunday and no sweet is eaten on sunday
Question 1:
George can do a work in 60
days. George and Paul can do the same work in 20 days.How much time will Paul
take to complete the same work if works alone?
Answer: 30days
Question 2:
Two people A and B starts running at 10:00
AM towards north at a speed of 40Kmph
and 60Kmph respectively. After 2 hours(12:00 noon ), A turned left and B turned
right. They stopped at 2:00 PM.Find the distance between A and B at 2:00 PM.
Question 3:
You are given 87 matchsticks.
They are arranged in rectangular manner.Find the number of triangles formed?
Question 4:
Three unbiased dice are thrown. Find the
probability of getting sum 10.
Answer: 1/8
Question 5:
If
ab3133ab is divisible by 12.What is the minimum value of (a+b)?
a)
4 b)6 c)7
d)2
Answer: c) 7
Question 6:
Five people Pradeep,Qutub,Raj,Sandy and Tej are in a row. Raj sits to
the immediate right of Tej. If Pradeep and Qutub have only two persons sitting
between them, which of following must be true?
Pradeep is at one extreme end of row.
Qutub is sitting beside Pradeep.
Tej or Raj must be at one extreme end of the row.
Sandy must be at one of ends of the row.
Answer:
4)Sandy must be at one of ends of the row.
Question 7:
Five rivers
Ya-Fen,Volga,Yamuna,Hudson and Siene flow through the five cities v-z.
New York,Paris,Moscow,Tokyo and Delhi,but not necessarily in same order.No two
rivers flow in the same city and no two cities have same river flowing through
them.Vogla flows through neither Moscow nor Delhi.Ya-Fen is neither in New York
nor in Paris. Yamuna is neither in Delhi nor in Moscow.Hudson is in Moscow
while new York has Yamuna flowing through it. Which of following is definitely
FALSE?
If Volga flows through Tokyo,then Ya-Fen flows through Delhi.
If Tokyo has Volga,then Siene must flow through Delhi.
If Ya-Fen flows through Tokyo, then Siene must flow through Delhi.
Ya-Fen may flow through Tokyo or Delhi.
Silu and Meenu were walking on the road.Silu said, “I
weight 51 Kgs. How much do you weight?†Meenu replied that she
wouldn’t reveal her weight directly as she is overweight. But
she said, “I weight 29 Kgs plus half of my weight†.
How much does Meenu weight??
let meenu's age be x. therefore atq
1/2(x) + 29 = x or simply 1/2(x)=29
on solving this linear eqn in 1 variable
we get x=58 kg
22) A boy buys 18 sharpeners (brown or white) for Rs. 100. For every
white sharpener, he pays one rupee more than the brown sharpener. What is the
cost of white sharpener & how much did he buy?
If he bought x white sharpeners @ Rs
(y+1) and (18-x) brown sharpeneres @ Rs y per sharpener, then
x*(y+1)+x*(18-x)=100
x= 100-18y
Only integral value of x less than 18
will be 10.
then x=10, y=5
so he bought 10 white sharpeners @ Rs 6
per sharpeners and 8 brown sharpeners @ Rs 5 per sharpener.
No comments:
Post a Comment